229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
W tym roku w wyjątkowych okolicznościach, ale jak zawsze pamiętamy!
Tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się w zupełnie innej formie niż dotychczas. Wynikało to z ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.
Nie było przemarszu spod kościoła pod „Dąb Wolności”, Miejskiej Orkiestry Dętej, pocztów sztandarowych, delegacji instytucji i organizacji pozarządowych. Wydarzeniu nie towarzyszyły także przemówienia, ani występy zespołów artystycznych.
Uroczystości w Kolnie rozpoczęły się odprawieniem Mszy Świętej w kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata. Po nabożeństwie, każda z delegacji oddzielnie złożyła wieńce, kwiaty i znicze pod krzyżem, w pobliżu Dębu Wolności.
Konstytucja 3 maja
Rocznica obchodów
Obchodzono ją do ostatniego rozbioru Polski. W zaborach była zakazana. Po I Wojnie Światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości święto wznowiono. Podczas II Wojny Światowej ponownie zakazano obchodów. Od 1990 znów jest świętem narodowym. Od 2007 roku obchodzona jest również na Litwie.
Znaczenie
- w dniu jej ustanowienia przestaje istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów (Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego) i zostaje powołana Rzeczpospolita Polska
- wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Dwuizbowy parlament (Izba Poselska, Izba Senacka)
- ustawa zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, doprowadziła do politycznego zrównania mieszczan i szlachty oraz wprowadziła ochronę państwa nad chłopami.
- „Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu” (punkt 5 Konstytucji)
- wprowadzała zmiany w sposób bezkrwawy
- przetrwała 14 miesięcy (zbrojna interwencja Rosji)
- była symbolem dążności Polaków do wolności i sprawiedliwości
- była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej - 1787r.) ustawą regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.