Powiat Kolneński oraz Gmina Kolno uczestniczy w realizacji II Kamienia Milowego (drugim etapie) projektu pn.: „Liderzy kooperacji”, realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (POWER) na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
II Kamień Milowy, zakłada testowanie opracowanego Modelu.
Realizacja projektu przyczyni się do doskonalenia współpracy międzyinstytucjonalnej oraz wypracowania Modelu, który umożliwi efektywne i profesjonalne postępowania w procesie aktywizacji społecznej osób i rodzin pozostających w trudnej życiowej sytuacji, na terenie naszej gminy i powiatu.
Do projektu przystąpiły następujące instytucje z powiatu kolneńskiego:
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kolnie – koordynator projektu z ramienia powiatu kolneńskiego,
- Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Kolnie,
- Komenda Powiatowa Policji w Kolnie,
- Szpital Ogólny w Kolnie,
- Radny Powiatu Kolneńskiego- Hubert Charubin.
Do projektu przystąpiły następujące instytucje z gminy Kolno:
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolnie – koordynator projektu z ramienia Gminy Kolno,
- Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Kolno,
- Szkoła Podstawowa w Zaskrodziu,
- Centrum Kultury Gminy Kolno w Koźle,
- Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem,
- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
- Radny Gminy Kolno – Grzegorz Okurowski.
W dniach 6-8 listopada br. w Lublinie zorganizowano 3-dniowe Partnerskie Spotkanie Wymiany Doświadczeń w ramach Szkoły Kooperacji – poziom regionalny. Uczestnikami spotkania byli członkowie Partnerskich Zespołów Kooperacji gmin wiejskich województwa podlaskiego, a także przedstawiciele wojewódzkich podmiotów sektorowych, wchodzących w skład Wojewódzkiego Zespołu Kooperacji. Spotkanie miało na celu wymianę doświadczeń, spostrzeżeń i refleksji pomiędzy jej uczestnikami na polu współpracy międzyinstytucjonalnej, wypracowanie wspólnych wniosków i założeń do końcowego sprawozdania z pilotażu a także przygotowanie rekomendacji i uwag do opracowanego Modelu Kooperacji. Podczas spotkania przeprowadzono dwie wizyty studyjne, umożliwiające uczestnikom wymianę doświadczeń z lokalnymi podmiotami, działającymi w sferze polityki społecznej. Uczestnicy spotkania odwiedzili Klub Seniora prowadzony przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Niemcach, Ośrodek Specjalistycznego Poradnictwa Rodzinnego i Interwencji Kryzysowej w Parczewie oraz Centrum Wsparcia Rodzin w Parczewie, prowadzone przez Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Bona Fides w Lublinie. Spotkanie, ukierunkowane na dyskusję o testowanym Modelu Kooperacji, pozwoliło na wypracowanie wniosków i rekomendacji, służących optymalizacji opracowanego Modelu.