Program oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie wpisuje się w Powiatowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na terenie powiatu kolneńskiego na lata 2016-2020, który jest realizacją art. 6 ust. 3 i 4 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2015 r. poz.1390).
Podstawowym celem działań programu jest powstrzymanie sprawców i zakończenie przemocy w rodzinie. Cel podstawowy ukierunkowany jest na rozpoznanie i zmianę zachowań i postaw osób stosujących przemoc.
Założenia programu:
Podstawą prawna dla opracowania i realizacji programów oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie stanowi art. 6 ust. 4 pkt. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2015 poz. 1390).
Program ma charakter edukacyjno-korekcyjny. W części edukacyjnej skoncentrowany jest na przekazaniu szeroko pojętej wiedzy na temat zjawiska przemocy, część korekcyjna ukierunkowana jest na zdobycie umiejętności niestosowania przemocy, trening umiejętności społecznych i asertywności oraz naukę konstruktywnego rozwiązywania sporów i korzystanie ze wsparcia społecznego.
Uczestnicy programu:
Nabór uczestników programu:
Adresatami niniejszego programu są osoby stosujące przemoc w rodzinie, dlatego zasadniczym warunkiem przyjęcia do programu jest uznanie przez nich faktu stosowania przemocy we własnej rodzinie.
Uczestnikami programu mogą być:
- osoby samodzielnie zgłaszające się;
- osoby skierowane przez sąd, skazane za przestępstwo przeciwko rodzinie ze stwierdzeniem sprawstwa przemocy, korzystające z warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności;
- osoby skierowane przez organy ścigania objęte procedurą „Niebieskiej Karty”;
- osoby skierowane przez zespoły interdyscyplinarne ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Reguły uczestnictwa w programie:
Przed przystąpieniem do programu uczestnicy podpisują kontrakt określający zasady uczestnictwa w programie, który zawiera:
- formalne wymogi systematycznej obecności na zajęciach wraz z określeniem sankcji za uchylanie się od udziału w programie;
- zobowiązanie do powstrzymywania się od przemocowych zachowań;
- zobowiązanie do powstrzymywania się od spożywania alkoholu i zażywania substancji psychotropowych;
- obowiązek bezpośredniego i zgodnego z zasadami współżycia społecznego i zachowania w trakcie uczestnictwa w zajęciach;
- uznanie osobistej odpowiedzialności za fakt stosowania przemocy w rodzinie;
Ponadto kontrakt powinien zawierać informacje o monitorowaniu sytuacji rodziny i zachowań uczestnika programu.
Cele programu:
Jednym z głównych założeń programu jest pomoc sprawcom w zaprzestaniu stosowania przemocy poprzez edukację mającą na celu:
- uświadomienie sprawcy czym jest przemoc;
- uzyskanie przez niego świadomości własnych zachowań przemocowych wobec bliskich;
- opracowanie „planu bezpieczeństwa” zapobiegającemu użyciu siły i przemocy;
- nabycie nowych umiejętności służących rozwiązywaniu konfliktów, sporów w rodzinie bez użycia agresji;
- naukę umiejętności układania stosunków w rodzinie, uczenie się korzystania z pomocy innych;
- naukę konstruktywnego wyrażania uczuć.
Zakładane rezultaty:
Działania diagnostyczne, edukacyjne i ćwiczenia mają przyczynić się do:
- uświadomienia sprawcy czym jest przemoc;
- uzyskania świadomości własnych zachowań przemocowych wobec bliskich;
- nabycie nowych umiejętności rozwiązywania konfliktów i sporów w rodzinie bez używania agresji;
- nabycie umiejętności konstruktywnego wyrażania uczuć;
- nabycie umiejętności partnerskiego współdziałania w rodzinie oraz korzystania z pomocy innych.
Monitoring i ewaluacja:
- przeprowadzenie badania ankietowego wśród uczestników zakwalifikowanych do programu przed rozpoczęciem programu oraz po zakończeniu działań korekcyjno-edukacyjnych;
- monitorowanie sytuacji rodziny sprawców przemocy w rodzinie;
- współpraca z zespołami interdyscyplinarnymi oraz innymi organami, które zajmują się problematyką osób stosujących przemoc w rodzinie.
Kwalifikacja i zapisy osób zainteresowanych udziałem w programie odbywają się codziennie w dni robocze w godz. 7.30-19.30, w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Wojska Polskiego 69, 18-500 Kolno - sekretariat lub tel. 86 278 13 34.
Udział w programie jest bezpłatny.