Dziś (31.03) rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Kolneńskim. Oficjalnego otwarcia dokonał Starosta Tadeusz Klama, Wicestarosta Karol Pieloszczyk wraz z Wicewojewodą Pawłem Krutulem oraz ppłk Bogdanem Oźlańskim Szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Łomży. Powiatowa Komisja Lekarska pracuje w budynku Starostwa Powiatowego w Kolnie. Jej zadaniem jest ustalenie aktualnej zdolności do służby wojskowej młodych mieszkańców powiatu.
- W naszym kraju nie ma obowiązkowej służby wojskowej. Niemniej na wszystkich naszych wizytach, przy wsparciu starostów i wszystkich włodarzy, w miejscach gdzie komisje się odbywają, namawiamy młodzież żeby wybierała mundur - czy to żołnierza, funkcjonariusza straży granicznej, policjanta czy strażaka. Województwo podlaskie przemysłem nie stoi, a służby mundurowe dają stabilne zatrudnienie plus wszystkie dodatki m.in. mieszkaniowe – powiedział Paweł Krutul, wicewojewoda podlaski.
Tegoroczna kwalifikacja obejmuje mężczyzn urodzonych w 2006 roku, osoby urodzone w latach 2001 – 2005, którym nie nadano kategorii zdolności do służby wojskowej, osoby, które w latach 2023-2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, a także kobiety pobierające naukę w zawodach: medyczne, weterynaryjne, morskie, lotnicze, diagnostów laboratoryjnych, informatyków oraz radiologów, w celu uzyskania takich kwalifikacji, a w roku szkolnym 2024/2025 kończą studia bądź naukę na ww. kierunkach. Do tegorocznej kwalifikacji, w powiecie kolneńskim, powinno zgłosić się 325 mężczyzn i 13 kobiet.
- Uregulowany stosunek do służby wojskowej jest wymagany chyba w większości już zawodów. Kwalifikacja zakończona odpowiednią kategorią zdolności do służby wojskowej, daje przepustkę do wszystkich służb mundurowych – przypomniał ppłk Bogdan Oźlański Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Łomży.
Przebieg kwalifikacji wojskowej niezmiennie wygląda następująco:
- badanie psychologiczne oraz lekarskie, skutkujące otrzymaniem zdolności do służby wojskowej;
- wprowadzenie danych osobowych do ewidencji wojskowej;
- wstępne przeznaczenie do poszczególnych form służby wojskowej;
- przekazanie informacji o możliwości wstąpienia do służby wojskowej oraz jej promowanie;
- nadanie stopnia wojskowego szeregowy oraz przeniesienie do pasywnej rezerwy;
- wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do niej.
Niezbędne dokumenty, które należy okazać na kwalifikacji wojskowej:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
- dokumenty potwierdzające wykształcenie lub zaświadczenie o kontynuacji nauki,
- posiadaną dokumentację medyczną dotyczącą stanu zdrowia – jeśli występuje taka potrzeba.
Komisja wojskowa w powiecie kolneńskim potrwa do 14 kwietnia.