Stanowisko Starosty Kolneńskiego ws. reorganizacji szpitala w Kolnie
W ciągu ostatnich lat Powiat Kolneński robił wszystko, żeby Ochrona Zdrowia, w jak największym stopniu, spełniała oczekiwania mieszkańców naszego powiatu. Na inwestycję, rozbudowę i modernizację Szpitala oraz Przychodni, a także kupno sprzętu wydaliśmy ponad 28 milionów złotych. Jesteśmy na końcowym etapie modernizacji przychodni zdrowia przy ul. Milewskiego. Wykonaliśmy już termomodernizację budynku wraz z montażem windy, wyremontowaliśmy dwie klatki schodowe, łazienki dla personelu i dla pacjentów, które są przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.
W szpitalu zmodernizowaliśmy i dobudowaliśmy Izbę Przyjęć z podjazdem dla karetek, kompleksowo przebudowaliśmy Oddział Psychiatryczny, Oddział Wewnętrzny, a wcześniej Chirurgię z pododdziałem Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Trwa też modernizacja poradni Ginekologicznej. Powstało lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Szpital zyskał także nowoczesny sprzęt medyczny, w tym tomograf komputerowy i rentgen. W planach mamy zakup rezonansu komputerowego.
Naszym nieustannym celem jest poprawa jakości leczenia, pracy personelu, a przede wszystkim zachowanie wszystkich form opieki zdrowotnej dostępnych w naszym Szpitalu.
W całej Polsce brakuje lekarzy.
Dyrekcja szpitala od wielu miesięcy podejmuje intensywne działania mające na celu pozyskanie lekarzy ginekologów i położników, niestety do dnia dzisiejszego nie wpłynęły żadne oferty nawiązania współpracy, ani też żaden z lekarzy nie zadeklarował chęci podjęcia pracy w Naszym Szpitalu. Co więcej, kolejny z lekarzy dotychczas zatrudnionych rozwiązał łączącą go ze Szpitalem umowę oraz jedna z zatrudnionych położnych również wypowiedziała umowę.
Nie bez znaczenia był także projekt ustawy Ministerstwa Zdrowia, dotyczący likwidacji oddziałów położniczych, w których rodzi się mniej niż 400 dzieci rocznie. I chociaż pod koniec ubiegłego roku ministerstwo wycofało się z tego pomysłu, wprowadziło to kolejny element niepewności w potencjalnym wyborze przez lekarza szpitala, który nie spełnia tego warunku - tak jak Szpital w Kolnie. Informacje w tym zakresie wywołały niepokój wśród personelu medycznego i sprawiły, że część lekarzy zaczęła rozważać odejście z mniejszych placówek do dużych szpitali, co jeszcze bardziej utrudniło sytuację. Liczba 400 porodów miała być także gwarancją bezpieczeństwa matki i dziecka. Specjalności zabiegowe wymagają ciągłego treningu, a na oddziale, na którym rodzi się mniej niż 200 dzieci rocznie, część zespołu może nie odebrać nawet jednego porodu przez miesiąc.
Musimy też pamiętać, że zdobywanie doświadczenia przez personel medyczny jest zależne od liczby wykonanych procedur i tu nasuwa się pytanie czy oddział, który notuje mało porodów, jest w stanie zapewnić pacjentce bezpieczny poród, a noworodkowi bezpieczną, profesjonalną opiekę. Większa liczba porodów podnosi doświadczenie i fachowość kadry, a to kluczowe wymaganie pacjentek. Także personel medyczny chce nieustannie praktykować i doskonalić swoje umiejętności, a przy niskiej liczbie porodów - jak to ma miejsce w kolneńskim szpitalu - nie ma takiej możliwości. Szczególnie jeśli chodzi o młodych lekarzy i położne - nie widzą oni dla siebie perspektyw rozwoju zawodowego w szpitalach, gdzie rodzi się mniej niż 200 dzieci rocznie.
Warto podkreślić, że próg 400 porodów rocznie osiągnęły w Podlaskiem tylko szpitale wojewódzkie: w Łomży, Suwałkach, Białymstoku, a także szpital kliniczny w Białymstoku oraz poliklinika ginekologiczno-położnicza w Białymstoku.
W Kolnie rodzi się coraz mniej dzieci.
Spadek liczby porodów w kolneńskim szpitalu to już stały trend, trwający od wielu lat, związany przede wszystkim ze zmianami demograficznymi i społecznymi. W Szpitalu w Kolnie w 2018 roku było 240 porodów, w 2022 - 204, w kolejnym roku ta liczba spadała do 157 rok temu. W ubiegłym roku, w kolneńskim szpitalu urodziło się tylko 130 dzieci.
Należy pamiętać, że w podobnej sytuacji co Szpital Ogólny w Kolnie, jest zdecydowana większość szpitali powiatowych w Polsce. Sytuacja w Służbie Zdrowia to efekt wieloletnich zaniedbań. Mówi się, że mamy jeden z największych kryzysów finansowania ochrony zdrowia w historii - deficyt na poziomie kilkunastu miliardów złotych. A naszym obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego wszystkim mieszkańcom powiatu kolneńskiego.
Reorganizacja szpitala ratunkiem dla ginekologii.
W odpowiedzi na obecną sytuację w Służbie Zdrowia i brak perspektyw kadrowych Dyrektor szpitala w Kolnie zwróciła się do Zarządu Powiatu Kolneńskiego z wnioskiem o podjęcie działań, poprzez zmianę statutu Szpitala Ogólnego w Kolnie, celem przekształcenia Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Oddział Ginekologii Planowej. Należy z całą stanowczością podkreślić, że reorganizacja Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Kolnie nie oznacza jego zamknięcia. Przekształcenie w Oddział Ginekologii Planowej to krok w stronę dostosowania działalności szpitala do aktualnej sytuacji, przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu do niezbędnych usług medycznych dla mieszkańców powiatu kolneńskiego. Dzięki temu rozwiązaniu, szpital będzie w stanie kontynuować świadczenie usług ginekologicznych, szczególnie w zakresie hospitalizacji planowej, który cieszy się rosnącym zapotrzebowaniem w naszym regionie. Liczba pacjentek wymagających interwencji ginekologicznych stale rośnie: w 2022 roku wynosiła 414, w 2023 roku - 496, zaś do 18.11.2024r. - 484.
Podejmowane zmiany mają na celu poprawę jakości usług zdrowotnych, a także zapewnienie stabilności funkcjonowania szpitala w długim okresie. Pragnę zapewnić, że reorganizacja szpitala jest podejmowana z troską o dobro pacjentów oraz personelu medycznego.
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy wyjściem naprzeciw wyzwaniom demograficznym.
W województwie podlaskim brakuje placówek opiekujących się seniorami dlatego w przyszłości chcemy przy szpitalu w Kolnie wybudować Zakład Opiekuńczo-Leczniczy zajmujący się pacjentami wymagającymi całodobowej opieki. Widzimy, jak zmienia się społeczeństwo, także w naszym powiecie - starzeje się. Ta opieka długoterminowa jest niezwykle ważna i bardzo potrzebna.
Od 1 stycznia 2025 roku w szpitalu działa Poradni Leczenia Bólu. Zapotrzebowanie na tego typu usługi jest bardzo duże. Należy podkreślić, że Szpital w Kolnie nieustannie się rozwija i poszerza zakres udzielanych świadczeń:
- hospitalizuje ponad 4,2 tys. pacjentów rocznie,
- udziela ponad 60 tys. świadczeń rocznie w trybie ambulatoryjnym (poradnie specjalistyczne, opieka domowa i środowiskowa dla ponad 20 tys. pacjentów rocznie),
- udziela ponad 8,7 tys. świadczeń rocznie w Szpitalnej Izbie Przyjęć oraz Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej,
- obejmuje opieką lekarza rodzinnego grupę ponad 4,7 tys. osób udzielając ponad 16 tys. rocznie porad w tym zakresie,
- wykonuje ponad 167 tys. badań rocznie (TK, RTG, USG, laboratoryjne, mikrobiologiczne i inne),
- wykonuje ponad 1,4 tys. zabiegów rocznie.
Dokładamy wszelkich starań, aby zagwarantować pacjentom nowoczesne metody leczenia na najwyższym poziomie, poprawić jakość świadczonych usług oraz podnieść komfort pracy personelu szpitala.