To wielka odpowiedzialność, ale także wielka radość. Mówią osoby, które są rodzicami zastępczymi. W Powiecie Kolneńskim jest dziewięć takich rodzin. Opiekują się dziećmi w różnym wieku. Od najmniejszych do już pełnoletnich. Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, oni i ich podopieczni spotkali się w piątek w Green Factory. To okazja do podziękowań dla rodziców i zabawy dla najmłodszych - mówił Starosta Kolneński, Tadeusz Klama. 

 

To okazja do podziękowań.

 

“Spotykamy się każdego roku, w takiej rodzinnej atmosferze. Wszyscy się znamy. A w ten wyjątkowy sposób chcemy też podziękować rodzinom, które opiekują się dziećmi. Mamy w Powiecie dziewięć takich rodzin. W sześciu dzieci są częściowo spokrewnione z opiekunami, w dwóch opiekunowie są obcymi osobami dla podopiecznych. I mamy jedną rodzinę zawodową, która teraz tworzy rodzinny dom dziecka. A potrzeby są bardzo duże bo 15 dzieci musiało trafić do rodzin spoza terenu naszego powiatu. Myślę, że problem braku miejsc rozwiązałyby rodzinne domy dziecka. Takie, jaki jeden już się w naszym Powiecie tworzy.” - mówił Tadeusz Klama. 

 

Każda rodzina, która chce stworzyć dom dla innych dzieci może liczyć na wsparcie i odpowiednie szkolenia. Trzeba jednak pamiętać, że to bardzo odpowiedzialna rola i nie każdy może, i chce, się na to zdecydować. Dlatego tak trudno jest tworzyć nowe rodziny zastępcze - mówił podczas spotkania dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kolnie, Krzysztof Sobiewski.

 

To trudne zadanie, ale bardzo satysfakcjonujące. 

 

Trudności rekompensują rodzicom ich podopieczni - przyznają rodzice, którzy tworzą rodziny zastępcze. Jak powiedziała jedna z pań, wyzwania są ogromne. Dzieci trafiają ze swoimi problemami, emocjami i przeżyciami Trzeba ich uczyć wielu rzeczy od początku. Samemu też dużo się trzeba nauczyć.

 

“Ale kiedy widzę jak się rozwija nasz synek i kiedy po trzech miesiącach dziecko powiedziało do mnie “Mamo”, to jestem bardzo dumna.” 

 

Każdego roku w Dzień Rodzicielstwa Zastępczego rodziny zastępcze i ich podopieczni spotykają się. To okazja do zabaw dla dzieci, ale także podziękowań i wręczenia symbolicznych upominków dla najmłodszych.