To szansa na zmniejszenie natężenia ruchu w Kolnie. W Białymstoku członkowie Zarządu Województwa Podlaskiego podpisali umowę na budowę obwodnicy Kolna. Ma ona powstać w ciągu drogi wojewódzkiej nr 647.

To dobra wiadomość dla mieszkańców. Bo zwłaszcza w weekendy miasto jest zakorkowane. A dzięki wyprowadzeniu, w przyszłości, części ruchu z miasta będzie też bezpieczniej - mówił Starosta Kolneński, Tadeusz Klama.

Będzie mniejszy ruch w mieście.

“Co da nam obwodnica? Przede wszystkim rozładuje ruch, jaki w tej chwili jest. Czasami mówimy, że Pisz jest bramą do Mazur. Ale jest nią już Kolno. Wszyscy jadą naszą drogą co jest bardzo uciążliwe dla mieszkańców. Kiedy będzie obwodnica, turyści jadący na Mazury ominą Kolno i szybciej dojadą tam, gdzie chcą odpocząć.” - mówi Tadeusz Klama.

Burmistrz Kolna, Andrzej Duda uważa, że obwodnica jest konieczna. Bo po zakończeniu budowy trasy S61 ruch przez Kolno będzie jeszcze większy.

Turyści ominą Kolno.

“Trzeba pamiętać, że jeszcze jest nieczynny węzeł Kolno ze strony Warszawy. Że ta trasa dopiero będzie uruchomiona.

Wtedy dopiero zacznie się taki potężny ruch. Bo w tej chwili jeszcze ludzie próbują omijać nasze miasto dalszymi odcinkami Via Baltici. Dlatego ta obwodnica to dla nas, w pewnym sensie, ratunek. Bo ten ruch nasila się niesamowicie.” - mówił Andrzej Duda.

Obwodnica ma się zacząć od strony węzła Stawiski, na drodze numer 647 w miejscowości Gromadzyn. Jest tam skrzyżowanie drogi powiatowej i wojewódzkiej. Powstanie tam rondo. Później obwodnica będzie biegła w stronę drogi krajowej numer 63 w kierunku Łomży. I z kolejnego ronda przy tej drodze w stronę drogi wojewódzkiej nr 647 prowadzącej do Myszyńca i Ostrołęki.

Obwodnica będzie miała blisko 6 kilometrów długości, a jej budowa ma kosztować ponad 77 milionów złotych. Prawie 60 procent tej kwoty to rządowe dofinansowanie.

Inwestycję zrealizuje firma Trakcja S.A z Warszawy. Umowę z nią podpisali dzisiaj Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Marek Malinowski i Członek Zarządu Województwa, Jacek Piorunek.

Prace mają potrwać do października przyszłego roku.

Podczas podpisania umowy - na zaproszenie Zarządu Województwa -  obecni byli wójt Gminy Kolno Józef Wiśniewski, Burmistrz Kolna Andrzej Duda, Starosta Kolneński Tadeusz Klama i Wicestarosta Karol Pieloszczyk.