Niosą pomoc każdego dnia. Ryzykując życie i zdrowie gwarantują nam bezpieczeństwo. Dzisiaj, w czasie Powiatowego Dnia Strażaka była okazja, żeby im za to podziękować.

W Powiecie Kolneńskim służbę pełnią strażacy zawodowi i ochotnicy. Razem tworzą sprawny system, który gwarantuje bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców - mówił Starosta Kolneński, Tadeusz Klama.

Strażacy gwarantują nam bezpieczeństwo każdego dnia - podziękowania od Starosty.

“Mówiąc Straż, zawsze mam na myśli Państwową Straż Pożarną i Ochotniczą Straż Pożarną. Razem, w duecie, tworzycie całość. Tworzycie system niezawodny, który wszystkim pomaga. Dzisiaj, w imieniu mieszkańców Powiatu Kolneńskiego, dziękuję za to, że dajecie nam poczucie bezpieczeństwa każdego dnia.

Dziękuję Wam za to, że o każdej porze dnia i nocy jesteście gotowi przyjąć sygnał i jechać do akcji. Pomagać innym. Chcę serdecznie podziękować wszystkim samorządowcom, parlamentarzystom, ludziom dobrej woli, którzy wspierają wasze działania. Wyposażają was w sprzęt i robią wszystko, żebyście, jako jednostki, byli w najwyższej gotowości bojowej.

Chcę także serdecznie podziękować waszym bliskim i rodzinom, którzy każdego dnia was wspierają. Gratuluję też wyróżnionym, odznaczonym i awansowanym. “ - mówił Tadeusz Klama.

O tym jak trudna i niebezpieczna jest służba strażaków mówił także komendant Powiatowy PSP w Kolnie, starszy brygadier Paweł Pupek. Podkreślał też, że dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi, strażacy cieszą się bardzo dużym zaufaniem w społeczeństwie.

Strażacy obdarzeni największym zaufaniem.

“Dzień Strażaka to święto tych, którzy pełnią niebezpieczną, pełną zagrożeń, ale też ważną służbę. Bo czy może być coś bardziej istotnego w życiu człowieka niż niesienie pomocy innym? A właśnie taka idea przyświeca nam, strażakom. Dzięki waszemu zaangażowaniu i poświęceniu w służbie jesteśmy obdarzeni najwyższym uznaniem i zaufaniem społecznym.

To oczywisty powód do dumy, a zarazem odpowiedzialność. Niech ta w pełni zasłużona opinia towarzyszy nam, strażakom każdego dnia. A postawa i ofiarność będą wzorem dla innych. Cytując słowa jednego z weteranów służby w Państwowej Straży Pożarnej: w działaniach ratowniczo-gaśniczych nie chodzi o bicie rekordów. Nasza służba to profesjonalna pomoc drugiemu człowiekowi.” - mówił Paweł Pupek.

Komendant przytoczył też statystyki, z których wynika, że tylko 20-25 procent wszystkich interwencji Straży Pożarnej dotyczy gaszenia pożarów. Większość zdarzeń to wyjazdy do wypadków drogowych, czy usuwanie skutków gwałtownych zdarzeń pogodowych.

W czasie uroczystych obchodów Dnia Strażaka wręczono także odznaczenia i awanse.

W uroczystościach wzięli udział: zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, starszy brygadier Grzegorz Lisowski, parlamentarzyści: Kazimierz Gwiazdowski, Jarosław Zieliński i Marek Komorowski. A także samorządowcy z terenu Powiatu Kolneńskiego. Powiat Kolneński reprezentowali Starosta Tadeusz Klama i Wicestarosta Karol Pieloszczyk.