To wielkie wydarzenie dla Miasta i całego Powiatu. W Kolnie powstała jednostka wojskowa. Oficjalnie otworzył ją Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak. Jak mówił to inwestycja w bezpieczeństwo całego kraju.

“Można tak zrobić, dlatego że obecne polskie władze są zdeterminowane żeby budować system bezpieczeństwa naszego kraju, żeby budować silne Wojsko Polskie. Bo silne Wojsko Polskie oznacza bezpieczną Polskę. Konsekwentnie inwestujemy w rozbudowę wojska zarówno liczebną, jak i inwestujemy w nowoczesną broń, w nowoczesny sprzęt. Tworzymy w województwie podlaskim nową Dywizję. Tu, razem z dowódcą tej Dywizji, generałem Iwanowskim, wręczyliśmy flagę biało-czerwoną dowódcy tego Batalionu, który tu właśnie powstaje w Kolnie. Biało-czerwona zawisła i jest symbolem tego, że w Kolnie stacjonuje Wojsko Polskie.” - mówił Mariusz Błaszczak.

Powstanie jednostki to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców Powiatu. Dlatego bardzo dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili - mówi Starosta Kolneński, Tadeusz Klama.

“Bardzo dobrze, że w Kolnie powstała jednostka wojskowa. To zarówno dla miasta, jak i dla całego Powiatu Kolneńskiego dobra wiadomość. Cały region na tym zyska – z jednej strony ze względu na bezpieczeństwo, z drugiej – na rozwój Powiatu.

Powstanie tej jednostki w Kolnie sprawiło, że staliśmy się częścią systemu obronnego kraju. Dla mieszkańców Powiatu jest to bardzo ważne, gdyż bezpieczeństwo jest warunkiem ich rozwoju. W Mieście i w Powiecie będziemy też mieli kilkuset nowych obywateli. Początkowo zapewne żołnierze będą tutaj sami. Ale liczymy na to, że wielu z Nich, za jakiś czas, przyjedzie do nas z rodzinami. Może zostaną na dłużej - do czego serdecznie zapraszam.

Ich obecność, to także szansa dla lokalnych przedsiębiorców z wielu branż.

Dziękuję władzom Miasta, za przekazanie terenu pod budowę oraz za pomoc w zorganizowaniu nowej jednostki wojskowej. Dziękuję również wszystkim tym, którzy przyczynili się do jej powstania.”

Batalion kolneński powstał w ramach tworzonej, 1. Dywizji Piechoty Legionów. Oficjalnego otwarciu Jednostki Wojskowej w Kolnie towarzyszył piknik militarny w parku miejskim.

Dowódca jednostki w Kolnie został mjr Michał Stankiewicz

Dowódca 1. Dywizji Piechoty Legionów gen. bryg. Norbert Iwanowski