Przemarsz ulicami miasta i uroczystości pod “Dębem Wolności”. Między innymi tak mieszkańcy Kolna i Powiatu Kolneńskiego uczcili 232. rocznicę uchwalenia Ustawy Rządowej, czyli Konstytucji 3 Maja.
Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata. Później wspólnie odśpiewano hymn państwowy i podniesiono flagę. Przedstawiciele samorządów i zaproszeni goście złożyli też wieńce pod krzyżem przy “Dębie Wolności’ i pomnikami Solidarności, Marszałka Piłsudskiego, a także grobach Nieznanego Żołnierza i poległych pod Lemanem.
Powiat Kolneński podczas uroczystości reprezentował, między innymi, Wicestarosta Kolneńskie, Karol Pieloszczyk.
“Z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja pragnę przypomnieć o naszych wartościach: wolności, równości i demokracji, które kształtują naszą tożsamość narodową.
To właśnie dzięki nim, jako naród, możemy cieszyć się wolnością. Dzisiaj, patrząc na to co dzieje się za naszą wschodnią granicą, warto docenić każdy przejaw wolności. Nie zawsze musi to być udział w uroczystościach. Warto wykorzystać ten długi weekend do spędzania czasu z rodziną i bliskimi. Pamiętajmy o tym, że wolność to jedna z podstawowych wartości ludzi.
Niech obchody tej rocznicy motywują nas do dalszego działania na rzecz demokracji, równości i praw człowieka. Niech to będzie czas refleksji i dumy z naszej historii.
Oby nasza wolność i demokracja przetrwały na zawsze.” - mówi Karol Pieloszczyk.
Uczestnicy uroczystości mogli też wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych.
Ustawa Rządowa, czyli Konstytucja 3 Maja została uchwalona 3 maja 1791 roku. Regulowała porządek prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była drugą na świecie, po amerykańskiej i pierwszą w Europie, spisaną konstytucją.
Miała zlikwidować wady obowiązującego wcześniej systemu opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. Zapewniała wolność wyznania, wprowadzała też podział władzy na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.
Obowiązywała tylko przez 14 miesięcy, ale była znaczącym osiągnięciem polskiego narodu, który chciał zachować niezależność swojego państwa.