Klasa o profilu “przygotowanie wojskowe” ma powstać w Zespole Szkół Technicznych w Kolnie. Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu Radni zgodzili się, żeby wysłać wniosek o utworzenie takiej klasy do Ministerstwa Obrony Narodowej. Ma to związek, między innymi, z tym, że w mieście powstanie jednostka wojskowa - mówi Starosta Kolneński, Tadeusz Klama.

“Wnioskujemy do Ministerstwa Obrony Narodowej o utworzenie tzw klasy wojskowej z bardzo prostego powodu. W Kolnie ma powstać jednostka wojskowa i wielu młodych mieszkańców naszego Powiatu może chcieć związać swoją przyszłość z armią. Dzięki takiej szkole będą lepiej przygotowani do przyszłej służby wojskowej. I łatwiej będzie im wkroczyć w dorosłość. Poza tym taka klasa gwarantuje zdobycie wiedzy, która jest atrakcyjna dla wielu młodych osób. Chcielibyśmy, żeby pierwsi uczniowie rozpoczęli naukę już we wrześniu.” - mówi Tadeusz Klama.

Jak mówi dyrektor ZST w Kolnie Eugeniusz Gromadzki utworzenie takiej klasy w porozumieniu z MON-em zagwarantuje jej finansowanie.

“Klasa będzie uruchomiona w Technikum Mechanicznym mieszczącym się w Zespole Szkół Technicznych w Kolnie. Musi w niej być minimum 24 uczniów.  Co ważne koszty związane z prowadzeniem klasy w 80% pokrywa Ministerstwo Obrony Narodowej, natomiast 20% Powiat Kolneński.” - mówi Eugeniusz Gromadzki.

Klasa o profilu “przygotowanie wojskowe” to pierwsza taka klasa w Powiecie Kolneńskim.