Rok temu, 24 lutego 2022, Rosja kolejny raz zaatakowała Ukrainę. Rosjanie zaczęli niszczyć kraj, bombardowali miasta, niszczyli domy i zabijali cywili. Robią to cały czas. Po rozpoczęciu wojny, wielu obywateli Ukrainy musiało uciekać ze swojego kraju. Szukali schronienia i, chociaż historia naszych krajów nie jest łatwa, znaleźli je w Polsce, także u nas - mówi Starosta Kolneński, Tadeusz Klama.

“24 lutego to szczególny dzień w naszej historii. Dokładnie rok temu Rosjanie zaatakowali Ukrainę. Za naszą granicą znowu rozpoczęła się wojna. Przez wiele lat mówiliśmy, że trzeba zrobić wszystko, żeby do takiej sytuacji nie doszło. Tymczasem kraj, który tyle razy był odpowiedzialny za tragedię Polaków postanowił znowu zaatakować. Tym razem Ukrainę. W wyniku tego wielu obywateli tego kraju, w większości kobiety, dzieci i seniorzy, postanowili poszukać bezpiecznego schronienia w Polsce. Znaleźli je także na terenie naszego Powiatu. Nasi mieszkańcy pokazali jak wielkie serca mają. Prowadzili zbiórki darów, które były wysyłane do Ukrainy, ale także otworzyli swoje domy dla tych, którzy potrzebowali schronienia. Bardzo państwu za to dziękuję. “ - mówi Tadeusz Klama.

Wielu uchodźców, wróciło już do swojego kraju, mimo trwającej tam wojny.

W tej chwili na terenie Powiatu Kolneńskiego przebywa 49 obywateli Ukrainy.