230 lat temu barwy białą i czerwoną uznano za narodowe. Stało się to 3 maja 1792 roku podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej, czyli pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji. Polskie barwy narodowe uregulowano dopiero w lutym 1831 roku w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego.

Przez lata zmieniały się odcienie czerwonej barwy umieszczanej na polskiej fladze. Obecne kolory obowiązują od końca stycznia 1980 roku, a opracował je zespół, w skład którego wchodził między innymi znany rysownik, Szymon Kobyliński.

Dzisiaj obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

“Nasze barwy narodowe to powód do wielkiej dumy. Dlatego - zwłaszcza dzisiaj - powinniśmy naszą flagę eksponować. Możemy umieścić ją na naszej posesji, widzimy też często niewielkie flagi na naszych samochodach, czasami tylko naklejone. Wielu z nas ma też naszywki z polską flagą na swoich ubraniach. Te barwy tworzą naszą tożsamość, uświadamiają nam, że tworzymy wspólnotę i jesteśmy jej częścią. A biało-czerwone emblematy na mundurach dają nam poczucie bezpieczeństwa.“ - mówi Starosta Kolneński, Tadeusz Klama.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto ustanowione przez polski Sejm w 2004 roku.