3 maja w Polsce obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Dzień ten jest świętem narodowym obchodzonym uroczyście w całym kraju. W Kolnie niewiele osób wzięło udział w obchodach tej rocznicy. Obecni byli jedynie przedstawiciele organizacji i urzędów. Starostwo Powiatowe w Kolnie reprezentowali Przewodniczący Rady Powiatu Kolneńskiego Michał Kulczewski i Zastępca Przewodniczącego Rady Powiatu Kolneńskiego Lech Janusz Owczarczyk.
Współczesnym ludziom osiągnięcia 3 majowej konstytucji nie są bliskie, chociaż powszechnie wiadomo, że była ważnym wydarzeniem w historii naszego kraju. Dzień obchodów tego święta jest wolnym od pracy, a jego uczestników postrzega się często jako patriotów.
W 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję, której autorami byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Przyjęcie jej nie było łatwe, gdyż wielu posłów pracowało na rzecz Rosji, Prus czy też Austrii i sprzeciwiało się podjęciu konstytucji. Jednak 3 maja, gdy wielu z nich nie wróciło jeszcze z wielkanocnego urlopu, wykorzystano tę okazję i większością głosów zatwierdzono ją.
Konstytucja 3 maja była efektem dążeń demokratycznych i wprowadzała rewolucyjne zmiany. Dzięki niej wprowadzono trójpodział władzy i podzielono ją na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, usprawniając prowadzenie rządów. Jej treść zapewniała mieszczanom i chłopom nowe prawa.
Mieszczanie uzyskali nietykalność osobistą, prawo nabywania majątków ziemskich, piastowania niższych urzędów administracyjnych i sądowych, stanowisk adwokackich i rang oficerskich. Po raz pierwszy w polskim prawodawstwie chłopi zostali objęci opieką rządu, zwłaszcza w zakresie umów zawieranych przez nich z dziedzicami. Konsekwencją nabywania nowych praw przez mieszczan i chłopów było ich ograniczenie dla innych grup społecznych.
Dzięki nowej konstytucji Rzeczpospolita Obojga Narodów stała się Rzeczpospolitą Polską. Wprowadzono stałą armię. Katolicyzm ustanowiono religią panującą, jednak zapewniono swobodę wyznania. Co 25 lat miał się zbierać Sejm Konstytucyjny, który miałby prawo zmienić zapisy w konstytucji.
Konstytucja dzisiaj jest najważniejszym aktem prawnym w państwie. Reguluje prawa społeczne i jest fundamentem demokracji. Zapewnia nam podstawowe prawa, do życia, wolności i nauki.