W tym miejscu w dniu 21.VII.1944 r. z rąk okupanta zostało zamordowanych 24 mieszkańców Gromadzyna. Przechodniu wspomnij” - to napis, który możemy przeczytać na kaplicy, która znajduje się w Starym Gromadzynie.

We wspomnianym dniu żołnierze własowcy zabili 24 mieszkańców miejscowości i tych, którzy przez nią właśnie przechodzili. Była to zemsta za śmierć jednego z oficerów. Został on zabity podczas transakcji - od własowców kupowano wtedy broń.

W rocznicę śmierci 24 osób Starosta Kolneński, Tadeusz Klama złożył kwiaty pod kapliczką w Starym Gromadzynie. Wcześniej została też odprawiona msza święta w kościele pw. Świętej Anny.

“Tak jak czytamy na tablicy - “Przechodniu wspomnij” - my wspominamy ten czas, miejsce i osoby, które zginęły. Przychodzimy pod kapliczkę, żeby złożyć kwiaty i przypomnieć o ludziach, którzy wtedy zginęli. Zabili ich okupanci - w odwecie, za śmierć jednego z nich. Dzisiaj często zastanawiamy się, czy trzeba żyć historią. Musimy patrzeć w przyszłość, ale nie zapominając o tym co było. I o takich miejscach, kapliczkach, czy symbolicznych tablicach znaczących miejsca śmierci niewinnych ludzi, musimy opowiadać naszym dzieciom. Żeby pamięć o tych tragicznych wydarzeniach była ciągle żywa” - mówił Starosta Kolneński, Tadeusz Klama.

Żołnierze własowcy - tak określano Rosjan, którzy w kolaboracji z Niemcami tworzyli oddziały podczas II Wojny Światowej. Ich potoczna nazwa pochodzi od nazwiska ich dowódcy, generała Andrieja Własowa. Właściwa nazwa formacji to Rosyjska Armia Wyzwoleńcza. Generał Własow po rozbiciu jego armii w 1942 roku podpisał Deklarację Smoleńską. Według niej konieczne było obalenie Stalina i utworzenie nowej Rosji. ROA podlegała Generałowi Formacji Wschodnich, Ernstowi Kőstringowi.