Starsi pacjenci będą mieli lepszą opiekę w kolneńskim szpitalu. Kończą się prace przy utworzeniu Oddziału Geriatrycznego. Będzie on wyposażony w nowoczesny sprzęt, dostosowany do potrzeb osób starszych. W ramach projektu szpital będzie też miał nową karetkę.

“W tej chwili realizujemy projekt “Poprawa efektywności i dostępności do świadczeń zdrowotnych w zakresie geriatrii, opieki paliatywnej i hospicyjnej na terenie powiatu kolneńskiego”. Szpital w Kolnie posiada Oddział Paliatywno-Hospicyjny, a także Hospicjum Domowe i te świadczenie realizujemy na terenie powiatu. Dodatkowo mamy już w rejestrze Pododdział Geriatryczny przy Oddziale Wewnętrznym na 10 łóżek. I tą część Interny mamy właśnie po kapitalnym remoncie, a także, oczywiście, doposażeniu tego Oddziału. To samo będzie dotyczyło Oddziału Paliatywno-Hospicyjnego. Także opieka nad osobami starszymi będzie o wiele wiele lepsza i na wyższym poziomie niż dotychczas” - mówi dyrektor Szpitala Ogólnego w Kolnie, Krystyna Dobrołowicz.

Placówka, jak większość tego typu w Polsce, jest w trudnej sytuacji finansowej. Ale, żeby mogła funkcjonować, cały czas musi się rozwijać

“Szpital wymaga cały czas remontów i inwestycji. W tej chwili trwa remont Oddziału Wewnętrznego, Pododdziału Geriatrii, który będzie służył osobom powyżej 65 roku życia. Robimy sale, każda będzie wyposażona w sprzęt dodatkowy, w nowe łóżka, łazienkę. I to zdecydowanie podniesie standard w Szpitalu. W ramach tego programu kupimy również ambulans, który będzie służył do przewozu pacjentów” mówi starosta kolneński, Tadeusz Klama

Tego typu zmiany są konieczne, bo społeczeństwo się starzeje. A starsi pacjenci wymagają specyficznej opieki - dodaje Krystyna Dobrołowicz

“Społeczeństwo się starzeje i przeciętna wieku jest coraz wyższa. Także nasze społeczeństwo, tak jak w całej Polsce i w Europie, po prostu jest coraz starsze i będzie wymagało opieki. Dość specyficznej, ponieważ geriatria jest to taka dziedzina, w której osoby starsze wymagają szczególnego podejścia ze strony lekarzy. Dlatego w szpitalu, idąc z duchem czasu, próbujemy w tej sprawie zrobić coś dobrego”