PFRON przywraca dofinansowania na wózki o napędzie elektrycznym

Pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym mogą uzyskać osoby spełniające następujące warunki:

- znaczny stopień niepełnosprawności lub w przypadku osób do 16 roku życia - orzeczenie o niepełnosprawności,

- zatrudnienie lub nauka lub potwierdzone opinią eksperta PFRON rokowania uzyskania zdolności do pracy albo do podjęcia nauki w wyniku wsparcia udzielonego w programie,

- wiek do lat 18 lub wiek aktywności zawodowej lub zatrudnienie,

- dysfunkcje uniemożliwiające samodzielne poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym,

Dofinansowanie obejmuje niżej wymienione rodzaje kosztów:

- zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,

- kosztów dojazdu adresata programu na spotkanie z ekspertem,

Z pomocy w programie mogą korzystać dzieci, jak i osoby dorosłe, które nie mogą samodzielne poruszać się za pomocą wózka o napędzie ręcznym. W przypadku dzieci do 16. roku życia niezbędne jest orzeczenie o niepełnosprawności, a w przypadku osób starszych - orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Wnioski osób, które nie są zatrudnione lub się nie uczą, muszą zawierać opinię eksperta, potwierdzającą zdolności do pracy albo do podjęcia nauki w wyniku udzielonego wsparcia. W przypadku osób w wieku emerytalnym warunkiem uzyskania pomocy jest zatrudnienie. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 10 tys. złotych, a minimalny udział własny w zakupie to 10 proc. ceny brutto wózka.

Osoby niepełnosprawne zamieszkałe na terenie powiatu kolneńskiego  mogą składać wnioski o dofinansowanie w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kolnie, ul. Wojska Polskiego 69 18-500 Kolno do 31 sierpnia 2019 roku.