11 listopada 2018r. w Kolnie została upamiętniona 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. za ojczyznę w kościele pw. św. Anny w Kolnie, celebrowaną przez ks. kan. Stanisława Uradzińskiego Dziekana Kolneńskiego. Po mszy o godz. 12 odśpiewano hymn państwowy oraz zapalono znicze i złożono kwiaty pod pomnikami Żołnierzy Niezłomnych, Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, Sybiraków i Deportowanych oraz pod Pomnikiem Niepodległości w parku miejskim. Następnie odbył się przemarsz ulicami miasta na uroczystości, których głównym celem było odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz złożenie wieńców i zniczy. Przy pomniku przemówienie okolicznościowe wygłosił Burmistrz Miasta Kolna Andrzej Duda. Cała ceremonię uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołów działających przy KOKiS oraz apel poległych w wykonaniu harcerzy. W dalszej kolejności pochód przemaszerował na Cmentarz Komunalny, po drodze zatrzymując się przy Dębie Wolności i Pomniku Solidarności. Na cmentarzu odmówiono modlitwę za poległych o wolną ojczyznę, złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie poległych pod Lemanem i grobie Nieznanego Żołnierza.

Udział w uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości wzięli: przedstawiciele duchowieństwa, zastępca prezesa ARiMR Beata Orzołek, dyrektor biura poselskiego Posłanki RP Bernadety Krynickiej – Iwona Łada, Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda, Starosta Kolneński Stanisław Wiszowaty, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Mieczkowski wraz z radnymi, żołnierz NSZ Stefan Kownacki, komendant Powiatowej Komendy Policji w Kolnie, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kolnie, OHP, dyrektorzy i nauczyciele kolneńskich placówek oświatowych, dyrektorzy, prezesi i pracownicy powiatowych oraz miejskich jednostek i zakładów pracy, przedstawiciele organizacji społecznych oraz mieszkańcy miasta.

Po uroczystościach zaproszeni goście oraz mieszkańcy Kolna udali się na  symboliczna „grochówkę” przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Kolnie.