W niedzielę 27 sierpnia 2017 roku odbyły się uroczyste obchody 97 rocznicy Bitwy pod Lemanem.  Obchody rozpoczęły się o godz. 1200 uroczystą Mszą Świętą, która w tym roku z uwagi na warunki atmosferyczne odbyła się w  kościele parafialnym p.w. Św. Rocha w Lemanie. Msza Święta koncelebrowana była  przez proboszcza Parafii Leman ks. Romana Zarębę oraz ks. Krzysztofa Karwowskiego. Następnym punktem uroczystości były przemówienia Wójta –Pana Piotra Niedbały, Posłanki na Sejm RP Pani Bernadety Krynickiej, Zastępcy Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich – Pana Ryszarda Łapińskiego, oraz Prezesa Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie – Pana Andrzeja Szymańskiego.

Po mszy św. uroczystości przeniosły się pod Pomnik Poległych w Bitwie pod Lemanem gdzie przy dźwiękach hymnu państwowego, wykonanego przez Miejską Orkiestrę Dętą z Zambrowa, nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi narodowej. Następnie  odbył się Apel poległych zakończony salwą honorową wykonaną przez XV Mazurski Batalion Saperów z Orzysza. Przy dźwiękach werbli złożono również kwiaty i znicze pod pomnikiem. Uroczystości zakończyła rekonstrukcja fragmentu bitwy w wykonaniu Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie.

Po zakończeniu  inscenizacji wszyscy mogli skosztować smacznej grochówki przygotowanej przez żołnierzy z XV Mazurskiego Batalionu Saperów z Orzysza.

Podziękowania dla:

• XV Mazurskiego Batalionu Saperów z Orzysza;
  • Miejskiej Orkiestry Dętej z Zambrowa
  • Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie;
  • Ochotniczej Straży Pożarnej w Turośli i Lemanie.

Materiał otrzymany: Gmina Turośl