Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Walczyli o wolność naszego kraju, często z bronią w ręku i nie godzili się na to, żeby władzę w Polsce przejęli komuniści wybrani przez Rosjan. Zapłacili za to cenę życia.

Powojenne podziemie komunistyczne tworzyły grupy uczniów, ale były to także oddziały wojskowe, lokalne grupy zbrojne, czy duże organizacje polityczne. Wspólnym mianownikiem ich działań było marzenie o wolnej Polsce. Niezależnej od innych.

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kościele pw. św. Anny w Kolnie odbyła się uroczysta Msza Święta. Po niej przedstawiciele samorządów złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem poświęconym Żołnierzom Wyklętym. Powiat Kolneński reprezentowali Wicestarosta Kolneński Karol Pieloszczyk, członek Zarządu Powiatu Lech Janusz Owczarczyk oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Organizacyjnego Iwona Podeszwik.

1 marca stał się Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych na mocy ustawy, którą Sejm RP przyjął w 2011 roku. To symboliczne nawiązanie do 1 marca 1951 roku, kiedy wykonano wyrok śmierci na 7 członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.