105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę obchodzono w Kolnie. Uroczystość zorganizowali Burmistrz miasta Kolno i Starosta Kolneński. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządów, instytucji, szkół oraz mieszkańcy powiatu kolneńskiego.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą celebrowaną w intencji ojczyzny w Kościele św. Anny w Kolnie. Jednak głównym miejscem uroczystości był park miejski w Kolnie.

W parku przed pomnikiem został odśpiewany Hymn Polski oraz wciągnięto biało-czerwoną flagę na maszt. W trakcie trwania uroczystości głos zabrał m.in. Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda i Starosta Kolneński Tadeusz Klama.

"W dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości, wyrażamy wdzięczność i szacunek wobec wszystkich tych dzielnych bohaterów, dzięki którym dzisiaj możemy żyć w wolnym kraju i cieszyć się niepodległością.

Naszą rolą jest nie tylko kultywowanie pamięci z okazji świąt, ale przede wszystkim odpowiedzialne kształtowanie teraźniejszości i budowanie przyszłości dla naszych dzieci i wnuków." - mówił Andrzej Duda.

Starosta Kolneński Tadeusz Klama wyraził wiarę w skuteczną obronę wolności przez Polaków wobec pojawiających się zagrożeń.

"Dlatego musimy być gotowi zawsze tu i teraz. My jako dorośli musimy przypominać młodym, uczyć dzieci, że wolność nie jest dana na stałe. Musimy wspierać wszystkich, którzy walczą na co dzień w walce o wolność swoją i naszą.

Jesteśmy Europejczykami, ale przede wszystkim jesteśmy Polakami, narodem dumnym i walecznym. I wtedy kiedy trzeba, kiedy jest zagrożenie dla naszych bliskich, naszych rodzin czy ojczyzny, stajemy się jednością i idziemy, i walczymy niejednokrotnie tracąc swój największy dar -  życie." - powiedział Tadeusz Klama.

Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem w parku miejskim, wyznaczone delegacje złożyły kwiaty i znicze w miejscach pamięci. Byli m.in. pod tablicą Wincentego Witosa, pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, krzyżem przy „Dębie wolności”, pomnikiem Solidarności oraz na gronie poległych pod Lemanem i Grobie Nieznanego Żołnierza.

Oprawę artystyczną zapewnili zespół Orkiestry Dętej oraz soliści i zespoły działające przy Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu w Kolnie (KOKiS).

Po zakończeniu uroczystości odbył się koncert pieśni patriotycznych w sali widowiskowej KOKiS. Koncert również był częścią zaplanowanych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Kolnie.

W Małym Płocku w obchodach święta niepodległości brał udział Wicestarosta Kolneński Karol Pieloszczyk. Uroczystość zorganizował Związek Piłsudczyków RP Oddział w Małym Płocku. Tradycyjnie już po Mszy Świętej uczestnicy w asyście licznie przybyłych motocyklistów przemaszerowali pod pomnik Marszałka Piłsudskiego.

Tutaj m.in. głos zabrał Wicestarosta Kolneński Karol Pieloszczyk. Podkreślał znaczenie tworzenia wspólnoty wśród Polaków, tak jak realizował to Wódz Naczelny Józef Piłsudski.

„Składamy dzisiaj kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, wybitnego wodza, człowieka, który potrafił ponad podziałami zjednoczyć wszystkich Polaków w walce o wolność i niepodległość naszego kraju.” – powiedział Karol Pieloszczyk.

Część oficjalną zakończył V bieg niepodległości. Dla uczestników przygotowany był pokaz broni i sprzętu wojskowego oraz tradycyjna grochówka.