Trzydzieści jeden lat temu odbyły się w Polsce pierwsze po II Wojnie Światowej, wolne i demokratyczne wybory samorządowe. Na pamiątkę tego wydarzenia, 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego.

Wybory przeprowadzone 27 maja 1990 roku dały szansę mieszkańcom na wyłonienie swoich bezpośrednich przedstawicieli w radach gmin i miast. Dzięki temu zyskali wpływ na decyzję podejmowane w sprawach ich małych ojczyzn.  Samorządy terytorialne przejęły prowadzenie szpitali, szkół, stały się odpowiedzialne za budowę i utrzymanie nowych dróg, czy sieci kanalizacyjnych i wodociągowych.

Efektem wolnych wyborów była poprawa warunków i jakości życia mieszkańców.

Dzień Samorządu Terytorialnego ustanowiono decyzją Sejmu 29 czerwca 2000 r., Uchwałą z okazji 10-lecia odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego. Uchwała podkreślała ważną rolę samorządów terytorialnych w tworzeniu lokalnych więzi i budowie demokratycznego państwa i społeczeństwa.