Rozpoczęła się kolejna już edycja Badania Koniunktury w Gospodarstwach Rolnych (AK-R). W dniach 14-31 lipca br. za ich przeprowadzenie odpowiada Główny Urząd Statystyczny. Wyniki badania wykorzystuje się do analizy zmian w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Pomagają także ocenić, jak wygląda sytuacja w rolnictwie oraz przewidzieć przyszłe trendy rozwojowe.
Jak wypełnić ankietę?
Według informacji jakie podaje Główny Urząd Statystyczny, osoby fizyczne, których gospodarstwa rolne zostały wylosowane do udziału w badaniu, mogą udzielić wymaganych informacji poprzez:
- samodzielne wypełnienie formularza przez Internet w dniach od 14 do 17 lipca 2025 r. oraz od 12 do 16 stycznia 2026 r., dostępnego na stronie: https://badaniarolne2025.stat.gov.pl
Aby zalogować się do formularza, należy użyć danych uwierzytelniających zamieszczonych w liście Prezesa GUS.
- wywiad telefoniczny realizowany przez ankietera statystycznego w dniach od 18 do 31 lipca 2025 r. oraz od 19 do 30 stycznia 2026 r.
Osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej wytypowane do badania mogą udzielić wymaganych informacji poprzez:
- samodzielne wypełnienie formularza przez Portal Sprawozdawczy w dniach od 14 do 25 lipca 2025 r. oraz od 12 do 27 stycznia 2026 r., dostępnego na stronie https://raport.stat.gov.pl
Aby zalogować się do formularza, należy użyć danych uwierzytelniających wykorzystywanych w Portalu Sprawozdawczym GUS.
- wywiad telefoniczny realizowany przez ankietera statystycznego w dniach od 28 do 31 lipca 2025 r. oraz od 28 do 30 stycznia 2026 r.
O co zapytają?
Ankieterzy będą zbierali informacje ogólne o gospodarstwie rolnym i osobie kierującej gospodarstwem. Ponadto zapytają:
- jakie rodzaje produkcji roślinnej oraz zwierzęcej dominują w naszym kraju,
- o zmiany zachodzące w produkcji roślinnej i zwierzęcej,
- o subiektywną ocenę sytuacji gospodarstwa rolnego w ciągu ostatniego półrocza,
- o subiektywną prognozę sytuacji gospodarstwa rolnego w najbliższym półroczu.
Czemu przysłuży się ankieta?
Dzięki zebranym subiektywnym ocenom rolników dotyczących aktualnej i przewidywanej ogólnej sytuacji gospodarstw rolnych, a także opłacalności produkcji rolnej i popytu, kształtowana będzie polityka rolna i żywnościowa kraju. Warto zauważyć, że użytkownikami krajowymi statystyk tworzonych na podstawie danych są m. in.: administracja rządowa i samorządowa oraz przedsiębiorcy, pracownicy naukowi, stowarzyszenia producentów.
Więcej informacji nt. badań ankietowych oraz potwierdzenia tożsamości ankietera statystycznego można uzyskać również dzwoniąc na infolinię statystyczną 22 279 99 99; następnie wybrać wew. 7 i następnie 1 -badania ankietowe rolne.