Odra jest bardzo zaraźliwą chorobą wirusową wywołaną przez wirusa z rodziny Paramyxoviridae. Szacuje się, że w populacji nieszczepionej (podatnej na zachorowanie) jeden chory zaraża średnio aż 12 - 18 osób.
Po ekspozycji osoby podatnej na zakażenie ryzyko zachorowania wynosi 90 - 95%. Wirus odry przeżywa do dwóch godzin na powierzchniach skażonych wydzielinami chorych. Może być rozprzestrzeniany przez zakażone osoby od 4 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów, do 3 dni od wystąpienia wysypki.
Źródłem zakażenia jest chory człowiek. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub powietrzno - kropelkową, przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Okres wylęgania odry trwa od 8 do 14 dni.

Objawy:

  • wysoka gorączka, ból gardła, suchy kaszel, zapalenie spojówek ze światłowstrętem i łzawieniem, zapaleniem błony śluzowej nosa (katar, cieknący nos),
  • małe, białawe plamki po wewnętrznej stronie policzków oraz na języku,
  • po kilku dniach w obrębie głowy pojawia się charakterystyczna plamisto - grudkowa wysypka, po trzech dniach zstępuje ona z głowy na tułów, a następnie na ręce i nogi. Ustępuje pozostawiając brunatne przebarwienia i delikatne złuszczenie naskórka.