103 lata temu Polska wróciła na mapy Europy. Po ponad wieku zaborów, zsyłek, krwawo tłumionych powstań, germanizacji i rusyfikacji Polacy odzyskali swój kraj. Mogli znowu o sobie decydować, mieć swoje miejsce.

Dzisiaj mieszkańcy Powiatu Kolneńskiego pokazali, że pamiętają o trudnej drodze naszego kraju do Niepodległości.

W kościele pw. Świętej Anny odbyła się uroczysta msza święta. Zaraz po niej złożone zostały kwiaty i znicze pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Wolności, przed tablicą Wincentego Witosa, pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego i Grobie Poległych pod Lemanem oraz na grobie Nieznanego Żołnierza.

“Polska miała zniknąć z map świata. A my mieliśmy stać się częścią innych narodów. Taki był plan zaborców. Realizowali go konsekwentnie przez wiele lat. Ale Polacy od zawsze mieli twardy charakter i zawsze dążyli do tego, żeby sami o sobie stanowić. Żeby być Narodem - nie tylko z historią, ale także własnym, niepodległym terytorium.

Przez ponad sto lat niewoli Polacy walczyli w krwawo tłumionych powstaniach. Byli zsyłani na Syberię, próbowano pozbawić ich tożsamości w ramach nasilającej się germanizacji i rusyfikacji. Ale mimo tego, dzięki wysiłkom wielu patriotów młode pokolenia Polaków nie straciły przywiązania do naszej kultury, historii i naszego języka.

I kiedy pojawiła się szansa na odzyskanie Niepodległości - sto trzy lata temu - nasi przodkowie dobrze ją wykorzystali.

'Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium' - mówił marszałek Józef Piłsudski.

Dlatego musimy pamiętać o trudnej drodze naszego kraju do Niepodległości. O przelanej krwi i ludziach, którzy poświęcili życie, żebyśmy dzisiaj mogli cieszyć się Wolnością.

Pamiętajmy też, że Wolność to odpowiedzialność. Za nas, za naszych bliskich, za nasze otoczenie, za nasze małe ojczyzny. Czyli miejscowości, gminy, powiaty, czy województwa.

Musimy pamiętać o narodowych symbolach, ale także o tym, że współczesny patriotyzm to przestrzeganie prawa, dbanie o swoje otoczenie i działanie na rzecz lokalnej społeczności. To zbiór małych rzeczy, które tworzą wielką całość.

Historia pokazuje, że Polacy nie zawsze się ze sobą zgadzają. Ale potrafią się zjednoczyć w trudnych czasach. I mam nadzieję, że to się nie zmieni. Że zawsze będziemy potrafili obronić to, co dla nas ważne.” - mówił Starosta Kolneński, Tadeusz Klama.

Obchody Święta Niepodległości odbyły się także w Małym Płocku. Brał w nich udział Wicestarosta Kolneński, Karol Pieloszczyk.

“Składamy dzisiaj kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wybitnego wodza, człowieka który potrafił zjednoczyć wszystkich Polaków w walce o Wolność i Niepodległość naszego kraju. Nasz udział w dzisiejszych uroczystościach jest potwierdzenie wielkiego szacunku i wdzięczności wobec naszych rodaków walczących o wolną Polskę. Bohaterów, którzy przelewali krew w obronie Ojczyzny. Poświęcali swoje życie.” - mówił Karol Pieloszczyk.